Eski bir Amerikan Klasikleri

“Rüzgar gibi Geçti” filmini izlemiş miydiniz? Benim hatırladığım ilk Amerikan filmiydi bu. Çocukluğumun tek kanallı siyah beyaz ekranında çızırtılı ekran şartlarında olsa sa en büyük zevkimiz Amerikan fimleri. Audrey Hepburn, Gary Grant, Rock Hudson, Grace Kelly, Gary Cooper’ın oynadığı, güzellik ve yakışıklıklarına hayran olduğumuz bir bakışını bir hafta unutmadığımız eski dönemlerin filmleri.

Hiç “Breakfast at Tiffany”s” seyrettiniz mi? Ya Grace Kelly’in “High Society” filmini. İtiraf edeyim küçük bir kızken önce Gary Grant sonra “Rock Hudson” hayranıydım.   Gary Grant’ın filmlerini neredeyse nefes almadan izlerdim. Bakışı hala gözlerimin önünde. Seneler sonra öğrendim ki “Rock Hudson” AIDS hastası. Ne olduğunu bilmiyordum ama herkes çekinmeye başlamıştı ve ilk kez bu hastalığın adını duyuyorduk. Tam anlamaya başladığımda ise hayallerimin yakışıklı prensi yıkılmıştı, bunu da itiraf etmeliyim.

Bugün günümüzde Amerikan sineması hala tüm dünyaya film dağıtımı yapsa da nerede o çocukluğumun klasikleri. Ben izninizle onları izlemeye devam edeceğim..

 

 

 

 

Yazar: admin